Všetky tepelné čerpadlá pracujú na princípe odoberania nízkopotenciálneho tepla z okolitého zdroja (vzduch, voda, zem) a jeho odovzdávania druhej, vykurovacej látke. Aj niekoľkostupňový rozdiel teploty zdroja predstavuje veľké množstvo ekologickej energie na vykurovanie alebo chladenie. Jedným z možných tepelných zdrojov z okolia môže byť aj voda, najčastejšie podzemná voda. Tepelné čerpadlá na princípe voda-voda majú svoje špecifiká a nesporné výhody a pre niektoré domácnosti či budovy môžu byť najekonomickejším riešením vykurovania alebo chladenia.
Existuje niekoľko rôznych systémov konštrukcie tepelných čerpadiel voda-voda. Základom je však vždy vodný zdroj. Voda z neho prichádza cez primárny okruh do kontaktu s chladnejšou chladiacou kvapalinou, ktorá si odoberie potrebné teplo z tejto vody a odparí sa. Následne už postup iste poznáte... prichádza ku kompresii, teda kompresor tieto pary chladiva svojou prácou stlačí a zvýši ich tlak a najmä teplotu. Tieto horúce pary cez kondenzátor odovzdajú potrebné teplo chladnejšej vykurovacej vode a následne prichádza ku expanzii, teda otvoreniu EEV (elektronického expanzného ventilu), a dochádza k poklesu tlaku a teploty chladiva
Voda, z ktorej je odoberané teplo do vnútornej jednotky čerpadla môže pochádzať z ľubovoľného zdroja v blízkosti obydlia, ako napr. jazero, studňa, či rieka. Najčastejšie je však využívaná a odporúčaná vŕtaná studňa, kde ponorné čerpadlo čerpá podzemnú vodu cez primárny okruh do vnútornej jednotky. Dôležitá je dostatočná teplota vody a výdatnosť studne (v L za sek.), aby pri mrazivých teplotách nedošlo k výpadkom. Medzi bezkonkurenčnú výhodu radíme to, že podzemná voda si teplotu udržiava stabilne celoročne cca medzi 8-14 °C, ako aj voda v dostatočnej hĺbke jazera alebo rieky. Platí čím vyššia teplota, tým vyššia celková účinnosť čerpadla. Voda prúdi v primárnom okruhu z čerpacej studne do výmenníka, kde odovzdá teplo chladivu a následné sa vracia do vsakovacieho vrtu.
Slovensko má mimoriadne vhodné podmienky na väčšine nášho územia. Špeciálne lokality riek Váhu a Dunaja, územie Podunajskej nížiny, Považie, Pohronie, kraje Bratislava, Trnava, Trenčín alebo i východ a okolie riek Torysa, Laborec.
Teplo z prírodnej vody získané chladivom je následne použité na ohrievanie vykurovacej vody. Tento proces sa deje za pomoci kompresora, ktorý zmenou tlaku mení zmes na horúcu paru ktorá cez sekundárny výparník odovzdá teplo vykurovacej vode v podlahovke alebo radiátoroch.
Veľkou devízou čerpadiel voda-voda je ich vysoká efektivita - koeficient výkonu COP sa pohybuje okolo čísla 6,5 až 7,3, čo je podstatne vyššie, než v prípade čerpadiel vzduch-voda a zem-voda, kde sú bežné hodnoty okolo čísla 4-5 v závislosti na modeloch. To znamená, že na 1 jednotku energie spotrebovanej výmenníkom a kompresorom získa tepelné čerpadlo voda-voda cca 6-7 jednotiek lacnej energie na vykurovanie alebo chladenie. Druhou výhodou sú relatívne nízke náklady na inštaláciu, keďže výkopové práce sú síce nutné, no nie sú až také komplikované, ako pri čerpadlách zem-voda. Hĺbka výkopu pre prívod vody sa odporúča v nezámrznej hĺbke cca 80 cm a šírka 30 cm. Tieto čerpadlá oplývajú aj mimoriadne stabilným výkonom - pri správnej konštrukcii sa teplota vodného zdroja nemení, takže vykurovanie je rovnako účinné aj pri veľmi nízkych mrazivých teplotách.
Medzi ďalšie výhody zaraďujeme:
Kde sú však pozitíva, sú aj negatíva. Tým najvýznamnejším je nutnosť správnej lokality - ide najmä o blízky vodný zdroj, ktorý musí byť vhodný na prevádzku čerpadla (stála teplota a výdatnosť vrtu, prípadne nadzemného zdroja). Ak nie sú podmienky vhodné, čerpadlo voda-voda nemá zmysel inštalovať. Preto je nutná konzultácia s expertom, ktorý dokáže posúdiť podmienky lokality. Taktiež sa posudzuje vhodné chemické zloženie vody, aby nedošlo k poškodeniu systému. Neodporúča sa inštalácia pri veľmi železitej alebo mangánovej vode, môže dôjsť k upchatiu ponorného čerpadla i zaneseniu samotnej vnútornej jednotky. Pred inštaláciou odporúčame odpieskovať a odkaliť zdrojovú studňu. Ak je však lokalita vhodná, predstavujú čerpadlá voda-voda spoľahlivú a účinnú možnosť vykurovania alebo chladenia.
V ponuke máme špičkové modely voda-voda rady Aquamaster s prevádzkou on/off i pokročilou inverterovou technológiou prevádzky kompresora.
Mohlo by vás zaujímať
Pre správne fungovanie tepelného čerpadla voda-voda je potrebné zabezpečiť dostatočne výdatnú a dimenzovanú zdrojovú studňu na čerpanie podzemnej vody.
Zemný plošný kolektor (ZPK) je najmenej investične náročný zdroj čerpania energie pre tepelné čerpadlo typ zem-voda.
Nádej v čase krízy predstavujú ekologickejšie alternatívy energie, ktoré sú nezávislé alebo iba minimálne závislé na cenách plynu. Medzi najúčinnejšie formy vykurovania patria práve tepelné čerpadlá.
Základný prehľad informácií o tom, ako energetické certifikáty budov fungujú, kedy sú povinné a ktoré druhy energie sú najvhodnejšie.
Rôzne druhy tepelných čerpadiel majú podobný princíp fungovania, avšak líšia sa zdrojom tepla na vykurovanie vašej domácnosti.
Na profesionálnu podlahovku patrí kvalitná dlažba
Moderný internetový obchod keramco.sk Vám poskytne mimoriadne široký výber talianskej dlažby, potrebnú inšpiráciu, uľahčí Vám prehliadanie a nákup z pohodlia Vášho domova. Zabezpečíme rýchle a spoľahlivé doručenie kamkoľvek na Slovensku.
Pošlite nám nezáväznú žiadosť o konzultáciu alebo vyplňte tento podrobnejší formulár pre rýchlu a špecifickú ponuku.