K realizácií zemného kolektora je potrebná dostatočne veľká voľná plocha pozemku. Pre orientačný prepočet platí úmera 2,5 – 3,0x veľkosť vykurovanej plochy objektu. Medzi hlavné výhody platí osvietenie plochy kolektora priamym slnečným žiarením. Tento systém tepelného čerpadla v spojení so zemným plošným kolektorom má benefity vo vysokom vykurovacom faktore (COP), žiadneho prevádzkového hluku, dlhej životnosti a absencii rušivých elementov v záhrade.
Tepelné čerpadlá zem-voda odoberajú nízkopotenciálne teplo zemného podložia, pomocou uzavretého systému horizontálneho alebo vertikálneho primárneho okruhu. Primárny okruh je spravidla naplnený kombináciou vody a nemrznúcej zmesi na bázy liehu.
Systém zemných kolektorov je obľúbený pre svoju výslednú jednoduchosť, minimu pohyblivých častí a najmä konštantné teplotné zisky, bez veľkých výkyvov počas celého roka. Medzi nevýhody pri tepelných čerpadlách zem-voda je nutné uviesť zemné výkopové práce, ktoré sú úzko späté s týmto systém. Nevýhoda je tak isto fakt, že primárny okruh sa nedá prakticky vôbec, alebo len veľmi ťažké opraviť. Preto je nutné, aby boli pri montáži použité kvalitné materiály a teda faktor pasívnej bezpečnosti na vyššej úrovni.
Ako sme už spomínali v úvode, zemný plošný kolektor je v praxi najmenej náročný finančne aj realizačne. Pre povolenie stačí ohláška na stavebný úrad. Podmienkou je dostatočne veľký pozemok, ktorý sa po montáži nebude ďalej zastavávať ani inak upravovať – plocha musí ostať celoročne voľná, nezakrytá. Technologicky sa pracuje s energiou slnka, ktorá sa najmä v letných mesiacoch akumuluje do vrchných vrstiev zeminy. Táto energia je tepelným čerpadlom priebežne čerpaná pre vykurovanie objektu a ohrev teplej úžitkovej vody. Pre inštaláciu a plánovanie zemného kolektora je dôležité vedieť termické vlastnosti pôdy ale aj geografická poloha a okolie miesta inštalácie.
Tabuľka platí pre tepelné čerpadlá pracujúceho v monovalentnom režime, tzn. pokrývajú celú energetickú spotrebu objektu celoročne bez nutnosti použitia záložného elektrokotla. Stĺpec s 1800 hod. prevádzky ročne platí len pre vykurovanie objektu. Stĺpec s 2400 hod. platí aj pre ohrev teplej vody.
A - zemný plošný kolektor (ZPK) / 1 - tepelné čerpadlo AquaMaster vnútorná jednotka / 2 - expanzná nádoba pre vykurovaciu vodu / 3 - 3CV - trojcestný ventil prepínací / 4 - zásobník na TÚV / 5 - vykurovací systém (podlahové vykurovanie alebo radiátory) / 6 - rozvod teplej úžitkovej vody / 7 - spiatočka studenej vody k ohrevu do zásobníka TÚV
Kolektor je vyrobený z polyethylenového potrubia PE pre uloženie do pieskového lôžka. Ukladá sa do nezámrznej hĺbky cca 1,5 – 1,8 m pod povrch. Šírka výkopu postačuje v rozpätí 0,8-1,5 m. Pri dimenzovaní je dôležití najmä výmera kolektora v m2 viac ako systém uloženia a vzdialenosti smyčiek. Odporúčaná dĺžka jedného okruhu je od 100 do 200 m kvôli zníženiu tlakových strát. Potrubie okruhu sa združuje vo vonkajšej zbernej šachte, kde sú umiestnené rozdeľovače, zberače média s možnosťou uzavretia jednotlivých okruhov, odvzdušnenie, prípadne regulácia jednotlivých prietokov.
Odporúčame dodržať min. vzdialenosť od základov domu 1,5 m. Zaizolované musia byť i prechody do domu, kde sa zaistia tesnosti proti vode. Používané dimenzie potrubia DN 25, 32 a 40 mm zabezpečia pri danej rýchlosti média ideálnu prenosovú plochu vztiahnutú k objemu v potrubí.
Pre zemný plošný kolektor sa odporúča použiť potrubie z vysokohustého polyethylénu (HDPE) PE 100 alebo lepšie PE 100+ pre uloženie do pieskového lôžka. Pozor však na použitie pieskového lôžka v lokalite so suchou, kamenistou pôdou. Pieskový obsyp v tomto prípade pôsobí skôr ako izolant.
Mohlo by vás zaujímať
Pre správne fungovanie tepelného čerpadla voda-voda je potrebné zabezpečiť dostatočne výdatnú a dimenzovanú zdrojovú studňu na čerpanie podzemnej vody.
Tepelné čerpadlá na princípe voda-voda majú svoje špecifiká, nesporné výhody, maximálnu efektivitu a pre niektoré domácnosti či budovy môžu byť najekonomickejším riešením vykurovania/chladenia.
Nádej v čase krízy predstavujú ekologickejšie alternatívy energie, ktoré sú nezávislé alebo iba minimálne závislé na cenách plynu. Medzi najúčinnejšie formy vykurovania patria práve tepelné čerpadlá.
Základný prehľad informácií o tom, ako energetické certifikáty budov fungujú, kedy sú povinné a ktoré druhy energie sú najvhodnejšie.
Rôzne druhy tepelných čerpadiel majú podobný princíp fungovania, avšak líšia sa zdrojom tepla na vykurovanie vašej domácnosti.
Na profesionálnu podlahovku patrí kvalitná dlažba
Moderný internetový obchod keramco.sk Vám poskytne mimoriadne široký výber talianskej dlažby, potrebnú inšpiráciu, uľahčí Vám prehliadanie a nákup z pohodlia Vášho domova. Zabezpečíme rýchle a spoľahlivé doručenie kamkoľvek na Slovensku.
Pošlite nám nezáväznú žiadosť o konzultáciu alebo vyplňte tento podrobnejší formulár pre rýchlu a špecifickú ponuku.