Súčasné nároky na energetickú efektivitu budov sa neustále sprísňujú, a preto je pri výstavbe nových domov či budov v Európskej únii povinné dokladovať, aká je ich reálna spotreba energie. Z tohto dôvodu existuje energetický certifikát budovy, teda určenie tejto energetickej náročnosti. V tomto článku nájdete základný prehľad informácií o tom, ako tieto certifikáty fungujú a kedy je energetický certifikát budovy povinný.
Cieľom EC je zamedziť mrhaniu energiou a mať prehľad o tom, aké efektívne budovy sa stavajú. EC je legislatívne povinný v týchto prípadoch:
Okrem toho predstavuje tento certifikát ukazovateľ reálnej spotreby energie, a teda nákladov na prevádzku, čo môže byť užitočné pre každého. Naviac, EC býva podmienkou aj pri žiadaní o dotácie, ktoré Ministerstvo dopravy pre “zelené” budovy vypisuje. Doba platnosti energetického certifikátu je 10 rokov. Platná legislatíva aj s niekoľkými výnimkami sa nachádza na tomto odkaze.
EC je výpočet množstva primárnej energie, ktorú je nutné do domu dodať, aby dokázala vykurovať a ohrievať teplú úžitkovú vodu. Toto číslo sa násobí koeficientom pre jednotlivé typy energie: obnoviteľné zdroje energie majú lepšie koeficienty ako plyn alebo elektrina. Ak má dom viac zdrojov energie (napr. vykurovanie elektrinou do tepelného čerpadla + solárne fotovoltaické panely), počítajú sa pomerne. Existuje aj niekoľko ďalších faktorov, ako napr. tepelné straty či slnečné zisky, ktoré dokážu vylepšiť finálny výsledok.
Od roku 2021 platí v EÚ nariadenie, že stavebné povolenia pre novostavby musia mať EC, ktorý ich zaradí do energetickej skupiny A0. To znamená naprojektované hodnoty potrebnej energie do 54 kWh/m2. S celkovou spotrebou energie je však možné ísť ešte nižšie. Možno ste tiež počuli označenie “pasívny dom”, čo je dom, ktorý potrebuje na svoju prevádzku minimum energie. Tieto stavby sa pohybujú s celkovými hodnotami potrebnej energie pod úrovňou 20,4 kWh/m2. Vyššie náklady na projekt sú vyvážené minimálnymi nákladmi na prevádzku a environmentálnou zodpovednosťou.
V podstate platí - čím ekologickejší zdroj energie, tým lepšie. Koeficienty druhov energií vyzerajú takto (nižšie je lepšie):
Pri elektrine však treba zvážiť aj jej efektívne využitie. Napriek vysokému koeficientu majú napr. tepelné čerpadlá veľmi dobré skóre, pretože spotrebujú iba malé množstvo elektriny na prevádzku kompresora a naopak, vyrobia niekoľko násobne väčšie množstvo tepla.
Okrem zdrojov energie je možné zlepšiť celkovú efektivitu domu niekoľkými spôsobmi - väčšinou znížením tepelných a energetických strát. Triede A0 sa pohodlne priblížite, ak vhodne zvolíte kombináciu nasledujúcich prvkov:
Energetický certifikát budovy je legislatívnou povinnosťou (riskujete pokutu až do výšky 3000 eur), avšak je tiež užitočný pre Vás samotných. Dáva vám predstavu o cenách za energie, pričom kvalitné projekty budov s takmer nulovou spotrebou dokážu ušetriť významnú časť mesačných nákladov, najmä na kúrenie. A, samozrejme, cieľom je, aby sme žili v udržateľnejších a ekologickejších domovoch.
Mohlo by vás zaujímať
Typy chladív v tepelných čerpadlách - praktický prehľad a vlastnosti chladív.
Pre správne fungovanie tepelného čerpadla voda-voda je potrebné zabezpečiť dostatočne výdatnú a dimenzovanú zdrojovú studňu na čerpanie podzemnej vody.
Zemný plošný kolektor (ZPK) je najmenej investične náročný zdroj čerpania energie pre tepelné čerpadlo typ zem-voda.
Tepelné čerpadlá na princípe voda-voda majú svoje špecifiká, nesporné výhody, maximálnu efektivitu a pre niektoré domácnosti či budovy môžu byť najekonomickejším riešením vykurovania/chladenia.
Nádej v čase krízy predstavujú ekologickejšie alternatívy energie, ktoré sú nezávislé alebo iba minimálne závislé na cenách plynu. Medzi najúčinnejšie formy vykurovania patria práve tepelné čerpadlá.
Na profesionálnu podlahovku patrí kvalitná dlažba
Moderný internetový obchod keramco.sk Vám poskytne mimoriadne široký výber talianskej dlažby, potrebnú inšpiráciu, uľahčí Vám prehliadanie a nákup z pohodlia Vášho domova. Zabezpečíme rýchle a spoľahlivé doručenie kamkoľvek na Slovensku.
Pošlite nám nezáväznú žiadosť o konzultáciu alebo vyplňte tento podrobnejší formulár pre rýchlu a špecifickú ponuku.