Náklady na kúrenie a teplú vodu sú jedným z najvýznamnejších výdavkov každej domácnosti, preto je pri výbere zdroja energie nutné detailne prepočítať výdaje. Avšak, vedľa vstupných a prevádzkových nákladov existujú aj ďalšie faktory - napríklad záťaž pre životné prostredie, ekologické faktory a dostupnosť typov kúrenia (napr. či máte plynovú prípojku alebo možnosť nainštalovať tepelné čerpadlo typ voda - voda).
Preto sme pripravili základné porovnanie najbežnejších zdrojov tepla pre domácnosti.
Drevo a iné tuhé palivá sú ako zdroj tepla používané od nepamäti. Kotly na tuhé palivo alebo biomasu však nie sú žiadne zastarané výrobky. Na trhu nájdeme kotly vyššej efektivity, kde je možné používať palivá rôzneho typu (drevo, pelety, uhlie) a dokonca ich kombinovať. Pri výbere kotla je dôležitý typ kotla podľa vykurovacej technológie (prehorievací, odhorievací a splyňovací kotol), ako aj emisná trieda.
Plusy: relatívne nízke náklady pri kúpe, lacnejšie palivo (najmä drevo)
Mínusy: nižší výkon (okolo 0,70-násobná účinnosť, pri splyňovacích kotloch o niečo vyššia), vysoké emisie a prašnosť, nižší používateľský komfort - čistenie kotla, dokladanie, nutnosť uskladňovania paliva
Najmä staršie kotly sú veľkou záťažou životného prostredia a často ich nepovoľujú ani súčasné zákony. Preto sa postupne odstupuje od ich používania. Moderné kotly na tuhé palivo môžu byť v niektorých lokalitách ekonomicky výhodným zdrojom tepla, avšak znečisťovanie prostredia, nižší výkon a nutnosť obsluhy (vrátane pravidelnej revízie kotla a komína) bývajú veľkými mínusmi.
Slovensko má vysokú mieru plynofikácie, preto je vykurovanie zemným plynom rozšírené. V súčasnosti sa inštalujú plynové kondenzačné kotly, kde sa okrem tepla zo spáleného zemného plynu využíva aj kondenzačné teplo z vody, ktorá vzniká pri spaľovaní metánu (hlavnej zložky zemného plynu). Nekondenzačné kotly sú menej ekologické a postupne sa vyraďujú z prevádzky.
Plusy: ekologickejšie oproti tuhému palivu, lepšia efektivita spaľovania, bez nutnosti obstarávať palivo
Mínusy: vyššie prevádzkové náklady a výmenník tepla, nie vždy je možné zaručiť garantovanú efektivitu (najmä pri vysokoteplotnom vykurovaní), citlivosť na kvalitu ovzdušia, závislosť na dodávateľovi zemného plynu
Hoci má kondenzačný plynový kotol výhody aj nevýhody, patrí medzi dobre dostupné a relatívne výhodné formy vykurovania. Nie vždy je však možné jeho prednosti využiť a jeho chod nie je úplne bez splodín. Preto sa nesmie zanedbávať revízia a údržba.
Tepelné čerpadlá predstavujú najmodernejší spôsob vykurovania, ktorý nefunguje na princípe spaľovania, ale odoberania tepla z okolitého prostredia - zo vzduchu, z vody alebo zo zeme. Toto teplo je ďalej rozvádzané do vykurovacieho systému. Vďaka tomu neprodukuje prevádzka tepelného čerpadla splodiny a je ekologická - nie však na úkor ich efektivity.
Plusy: najekologickejší zdroj tepla, niekoľkonásobne vyšší výkon, iba minimálna závislosť od budúcich zmien cien energie a paliva, životnosť bežne viac ako 20 rokov
Mínusy: najvyššie vstupné náklady, niektoré typy čerpadiel (typu voda-zem a voda-voda) si vyžadujú komplikovanejšie montážne práce
Tepelné čerpadlá sú teda skôr investíciou do budúcnosti - ekologický chod a výkon vynahradia vyššie vstupné náklady približne za 5-7 rokov (v závislosti na type čerpadla). Naviac, v súčasnosti je možné získať na tepelné čerpadlá zaujímavé štátne dotácie, čo z nich robí jednu z najatraktívnejších volieb napriek vyššej vstupnej cene.
Kotly na tuhé palivo patria medzi najmenej efektívne a najmenej ekologické, hoci ich cena je atraktívna. Z krátkodobého hľadiska predstavujú plynové kondenzačné kotly dostupný pomer ceny, výkonu a ekologickej prevádzky. Ak prepočítame náklady na dlhšie časové obdobie, tepelné čerpadlá vedia ušetriť veľa peňazí.
Ak vezmeme do úvahy účinnosť zdrojov tepla, vyzerá porovnanie ich koeficientov účinnosti (tzv. COP faktor) následovne:
Štvor až päťnásobne vyššia efektivita tepelného čerpadla sa zákonite musí prejaviť úsporou nákladov. Vzhľadom na počiatočnú investíciu sa však táto úspora neprejaví hneď. Pre rodinný dom so 4-člennou rodinou predstavuje po 7 rokoch prevádzky tepelné čerpadlo oproti vykurovaniu zemným plynom úsporu približne 5 300 EUR a po 20 rokoch prevádzky cca 22 000 EUR. Samozrejme, každá inštalácia je individuálna, preto ju s vami radi skonzultujeme.
Ideálny typ vykurovania neexistuje - všetko závisí na tom, kde a v akých podmienkach sa domácnosť nachádza a aké sú vaše možnosti. Hoci sú “tradičné” kotly na pevné palivo a plyn stále veľmi populárne, tepelné čerpadlá predstavujú silnú konkurenciu. Tento novší spôsob kúrenia teda nie je iba krátkodobou módou, ale má aj výborné výsledky. Pri dlhodobom používaní sa často stáva tepelné čerpadlo ekologickým aj ekonomickým víťazom vo vykurovaní objektu. Ak teda plánujete rekonštrukciu, výmenu kúrenia alebo stavbu domu, odporúčame zvážiť aj kúrenie tepelným čerpadlom.
Mohlo by vás zaujímať
Typy chladív v tepelných čerpadlách - praktický prehľad a vlastnosti chladív.
Pre správne fungovanie tepelného čerpadla voda-voda je potrebné zabezpečiť dostatočne výdatnú a dimenzovanú zdrojovú studňu na čerpanie podzemnej vody.
Zemný plošný kolektor (ZPK) je najmenej investične náročný zdroj čerpania energie pre tepelné čerpadlo typ zem-voda.
Tepelné čerpadlá na princípe voda-voda majú svoje špecifiká, nesporné výhody, maximálnu efektivitu a pre niektoré domácnosti či budovy môžu byť najekonomickejším riešením vykurovania/chladenia.
Nádej v čase krízy predstavujú ekologickejšie alternatívy energie, ktoré sú nezávislé alebo iba minimálne závislé na cenách plynu. Medzi najúčinnejšie formy vykurovania patria práve tepelné čerpadlá.
Na profesionálnu podlahovku patrí kvalitná dlažba
Moderný internetový obchod keramco.sk Vám poskytne mimoriadne široký výber talianskej dlažby, potrebnú inšpiráciu, uľahčí Vám prehliadanie a nákup z pohodlia Vášho domova. Zabezpečíme rýchle a spoľahlivé doručenie kamkoľvek na Slovensku.
Pošlite nám nezáväznú žiadosť o konzultáciu alebo vyplňte tento podrobnejší formulár pre rýchlu a špecifickú ponuku.